(Friday, 22 March, 2019)
By: आजको अर्थ
फागुन १३, २०७५

काठमाडौँ – यो वर्षको ओस्कार अवार्ड अवार्ड अमेरिकाको लस एन्जेल्समा सम्पन्न भएको छ ।

अवार्डको सबैभन्दा महत्वपूर्ण मानिने ‘उत्कृष्ट फिल्म’ विधामा ‘ग्रिन बुक’ ले बाजी मारेको छ । यो फिल्मले अमेरिकामा कालाहरुमाथिको विभेद चरम अवस्थामा रहेको ६० को दशकको समयको कथा भन्छ । फिल्मले एक प्रतिभाशाली अश्वेत संगितकार, श्वेत ड्राइभरलाई लिएर सांगितिक टुरमा निस्कदा आएको उतारचढावको कथा समेटेको छ । 

यो वास्तविक घटनामा आधारित फिल्म हो ।

पछिल्लो समय यो फिल्म विवादमा घेरिएकाले फिल्मको ओस्कार जित्ने कुरामा शंका गरिएको थियो । तथापी विवादबीच पनि यो सुन्दर फिल्मले उत्कृष्ट फिल्मको उपाधि हासिल गर्न सफल भएको छ ।  
यहाँ उक्त अवार्डमा मनोनयन परेका र विजयी फिल्महरुको पूर्ण सुचि दिइएको छ । 

उत्कृष्ट फिल्म

1    विजेता ः ग्रिन बुक
2    ब्ल्याकक्यान्सम्यान
3    ब्ल्याक प्यान्थर
4    बोहेमियन ¥यापसोडि
5   द फेभ्रेट
6    रोमा
7    ए स्टार इज वर्न
8    भाइस

उत्कृष्ट अभिनेत्री
1    विजेताः ओलिभिया कोलम्यान –द फेभ्रेट
2    ग्लेन क्लोज–द वाइफ
3   यालिट्जा एपारिसियो–रोमा
4    लेडि गागा– अ स्टार इज वर्न
5   मेलिजा म्याकक्यार्थी–क्यान यू इभर फरगिभ मी रु

उत्कृष्ट अभिनेता
1    विजेता ः ¥यामी मलेक–बोहेमियन ¥हापसोडी
2    क्रिस्चियन बेल–भाइस
3    ब्राड्ली कूपर–ए स्टार इज वर्न
4    विल्लेम डेफो–याट इटरनीटिज गेट
5    भिग्गो मोरटेन्सेन–ग्रिन बुक

उत्कृष्ट सहायक अभिनेतृ
1    विजेता ः रेगिना किंग – इफ बिल स्ट्रिट कुल्ड टक
2    एमी एडम्स – भाइस
3    मरिना डि टेभिरा – रोमा
3    एम्मा स्टोन – द फेभ्रेट
4    ¥याचेल वेइज – द फेभ्रेट

उत्कृष्ट सहायक अभिनेता
1    विजेता ः मेहरशाला अलि – ग्रिन बुक
2   एडाम ड्राइभर – ब्लाकक्लान्सम्यान
3    स्याम एलिअट – अ स्टार इज बर्न
4    रिचर्ड ई ग्रान्ट – क्यान यू इभर फरगिभ मी रु
5    स्याम रकवेल – भाइस

उत्कृष्ट निर्देशक
1   विजेता : अल्फोन्सो कुरोन–रोमा
2    योरगोस ल्यान्थिमोस–द फेभ्रेट
3    स्पाइक ली–ब्ल्याकक्लान्सम्यान
4    एडम म्याके–भाइस
5   पावेल पावलिकोवस्की–कोल्ड वार

उत्कृष्ट मौलिक पटकथा
1    विजेताः ग्रिन बुक–निक भ्याललोङगा, ब्राइन कुरी र पिटर फ्यारेली
2    द फेभ्रेट–डेबोराह डेभिस् र टोनी म्याक–नमारा
3    फस्र्ट रिफम्र्ड – पल स्क्राडर
4    रोमा – अल्फोन्सो कुरोन
5    भाइस – एडम म्याकके

उत्कृष्ट रुपान्तरति पटकथा
1    विजेताः ब्ल्याकक्लान्सम्यान– चार्ली वाचटेल, डेभिड ¥याविनोविट्ज, केभिन विलमोट र स्पाइक ली
2    द बालार्ड अफ बुस्टर स्क्रुग्स – जोयल कोएन र इथन कोएन
3   क्यान यू इभर फरगिभ मी रु – निकाल होलोफ्केनर र जेफ ह्वीटी
4    इफ वील स्ट्रिट क्यान टक – ब्यारी जेनकिन्स
5    ए स्टार इज बर्न–एरिक रोथ, ब्राड्ले कूपर र वील फेट्र्स

उत्कृष्ट एनिमेसन फिल्म
1    विजेता ः स्पाइडर–म्यानः इन्टू द स्पाइडर्स–भर्स
2    इक्रिडिबल २
3    आइल अफ डग्स
4    मिराई    
5    राल्फ ब्रेक्स द इन्टरनेट

उत्कृष्ट विदेशी भाषाको फिल्म
1    विजेता ः रोमा–मेक्सिको
2    क्यापरनोम–लेबनान
3    कोल्ड वार–पोल्याण्ड
4    नेभर लूक अवे–जर्मनी
5    सप–लिफ्टर्स–जापान

उत्कृष्ट वृत्तचित्र 
1    विजेता ः फ्रि सोलो
2    हेल काउन्टी दिस मर्निंग, दिस इभिनिंग
3    माइण्डिंग द ग्याप
4    अफ फादर्स एण्ड सन्स
5    आरबीजी

उत्कृष्ट मौलिक गीत
1   विजेता ः स्यालो (अ स्टार इज वर्न) – लेडि गागा, मार्क ¥यान्सन, एन्थोनी रोस्सोमाण्डो र एण्डू वीट
2    अल द स्टार्स (ब्लाक प्यान्थर) – मार्क स्पीयर्स, केन्द्रिक लामार, डकवर्थ र एन्थोनी टिफिथ र सोलाना रोवी
3    आई वील फाइट (आरजीबी) – डिआन वारेन
4    द प्लेस व्हेर लस्ट थिङ्ग गो (म्यारी पोपिन्स रिर्टन्स) – मार्क शईम्यान र स्कट वीटम्यान
5    वेन अ काउव्याई ट्रेड हिज स्पर्स फर वीङ्ग (द बालार्ड अफ बस्टर स्क्रुग्स) – डेविड ररिंग्स र गिलिअन वेल्च

उत्कृष्ट मौलिक संगित
1    विजेता : ब्ल्याक प्यान्थर – लुडवीग गोरेन्सन
2   ब्ल्याकक्लान्सम्यान – टेरेन्स ब्लान्चार्ड
3    इफ वील स्ट्रीट कुल्ड टक – निकोलस व्रिटेल
4   आइल अफ डग्स – अलेक्जेण्ड्रे डेस्प्लाट
5    म्यारी पोपिन्स रिटन्र्स – मार्क शईम्यान, स्कट वीटम्यान
 

उत्कृष्ट निर्माता डिजाइन
1    विजेता ः ब्ल्याक प्यान्थर – हन्नाह बिचलर र जे हार्ट 
2    द फेभ्रेट – फियोना क्रोम्बी र एलिस फेल्टन
3   फस्र्ट म्यान – नेथन क्रवले र क्याथी लुकास
4    म्यारी पोपिन्स रिटन्र्स –जोन मीहर र गोरडन सीम
5    रोमा – यूजिनियो क्यावेलेरो र वारवारा इन्रिक्ज

उत्कृष्ट पहिरन डिजाइन
1    विजेता ः व्ल्याक प्यान्थर – रुथ ई कारटर
2    द बालार्ड अफ बस्टर स्क्रुग्स – म्यारी जोर्फस
3    द फेभ्रेट – स्याण्डी पावेल
4   म्यारी पोपिन्स रिटन्स – स्याण्डी पावेल
5    म्यारी क्वीन अफ स्कट्स – एलेक्जेण्ड्रा वीरन

उत्कृष्ट छायाँकन
1   विजेता ः रोमा – अल्फोन्सो कुरोन
2    कोल्ड वार – लुकास्ज जाल
3    द फेभ्रेट – रोवी रायन
4   नेभर लूक अवे – क्यालेव डेसच्यानेल
5    अ स्टार इज वर्न – म्याथू लिबटीक

उत्कृष्ट भिजुअल इफेक्ट
1    विजेता ः फस्र्ट म्यान – पल ल्याम्बर्ट, इयान हन्टर, त्रिस्टन मिल्स र जेडी स्क्वाल्म
2    एभेन्जर्स ः इन्फिनिटी वार – डन डीलीयू, केली पोर्ट, रसल अर्ल र ड्यान सुडिक
3   क्रिस्टोफर रविन्स – क्रिस्टोफर लरेन्स, माइकल एम्स, थियो जोन्स र क्रिस कोरबोल्ड
4    रेडि प्लेअर वान – रोजर गुयट, ग्राडि कोफर, म्याथ्यु ई बटलर र डेविड सर्क
5    सोलोः ए स्टार वार्स स्टोरी – रव ब्रिडो, प्याट्रिक टुवाच, नील स्कनलान र डोमिनिक टुही

उत्कृष्ट साजसज्जा र केश सज्जा
1   विजेताः भाइस – ग्रेग क्यानम, केट विस्कोई र प्याट्रिसिया डीहाने
2    वोर्डर – गोरान लुण्डस्ट्रोम र पामेला गोल्डामर
3    म्यारी क्यून अफ स्कट्स – जेनी सरकोर, म्यार्क पिल्चर र जेसिका ब्रुक्स

उत्कृष्ट ध्वनी सम्पादन
1    विजेता ः बोहेमियन ¥यापसोडि – जोन वारहस्र्ट र नीना हार्टस्टोन
2    ब्ल्याक प्यान्थर – बेन्टामिन अ बुर्ट र स्टीभ बोइडेकर
3    फस्र्ट म्यान – एई लिंग ली र मिल्डरेड लट्रो मोरगन
4   अ क्वाइट प्लेस – इथन भान डेर रीन र एरिक आदड्याह्ल
5    रोमा – सर्गियो डियाज र स्किप लिइभसे

उत्कृष्ट ध्वनी मिक्सिङ
1    विजेता ः बोहेमियन ¥यापसोडि – पल मासे, टीम काभागिन र जोन क्यासली
2    ब्ल्याक प्यान्थर – स्टीभ बोइडेकर, ब्राडन प्राक्टर र पिटर डेभलिन
3    फस्र्ट म्यान – जोन टेलर, फ््रयाङ्क ए मोन्टानो, एई–लिंग ली र म्यारी एच एलीस्
4    रोमा – स्कीप लिइभसे, क्रेग हेनिघम र जोसे एन्टोनियो गार्सिया
5    अ स्टार इज वर्न – टम ओजनीक, डीन जुपाकीक, जेसन रुडर र स्टीभ मोर्रो

उत्कृष्ट फिल्म सम्पादन
1    विजेता ः बोहेमियन ¥यापसोडि – जोन ओटम्यान
2    ब्याकक्लान्सम्यान – व्यारी एलेक्जेण्डर ब्राउन
3    द फेभ्रेट – योरगोस म्याभरोप्सारिडिस
4    ग्रिन बुक – प्याट्रिक जे डन भिटो
5    भाइस – हन्क कोरवीन

उत्कृष्ट एनिमेटेड सर्ट
1    विजेता ः बाओ
2    एनिमल बिहेभिअर
3   लेट आफ्टरनून
4    ओन स्मल स्टेप
5    वीकेण्ड    

उत्कृष्ट वृत्तिचित्र(छोटो)
1    विजेता ः पिरिअड । इण्ड अफ सेन्टेन्स ।
2    ब्ल्याक सीप
3    इण्ड गेम
4    लाइफबोट    
5    अ नाइट याट् द गार्डेन

उत्कृष्ट लाइभ एक्सन(छोटो)
1    विजेताः स्कीन
2    डीटेनमेन्ट
3    फोभ
4    मारगुएराइट
5    मदर

तपाईको प्रतिक्रिया

यसमा तपाइको मत